banner district clerk

 

 

 

 

  

 

 Bourbon County Clerk

Kendell Mason

210 S National Ave

Fort Scott, KS 66701

620-223-3800

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

E&l2a0o7c067F(s0p16.66h3b6T&a00L
     SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         STATISTICS                                               REPORT-EL45A    PAGE 001
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
      PRECINCTS COUNTED (OF 20) .  .  .  .  .         20  100.00
      REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .     11,862
      REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .      4,990   42.07
      REGISTERED VOTERS - Democratic  .  .  .      2,796   23.57
      BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .      2,206                 1,763           384            53             6
      BALLOTS CAST - REPUBLICAN .  .  .  .  .      1,658   75.16         1,322           286            45             5
      BALLOTS CAST - DEMOCRATIC .  .  .  .  .        548   24.84           441            98             8             1
      VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .              18.60
      VOTER TURNOUT - REPUBLICAN.  .  .  .  .              33.23
      VOTER TURNOUT - DEMOCRATIC.  .  .  .  .              19.60

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Republican                                               REPORT-EL45A    PAGE 002
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     United States House of Rep. (REP)
     (Vote for One)  1
      Steve Fitzgerald .  .  .  .  .  .  .  .        131    8.07           113            15             2             1
      Kevin Jones.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        321   19.78           255            55            11             0
      Doug Mays  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         36    2.22            28             6             2             0
      Dennis Pyle.  .  .  .  .  .  .  .  .  .         83    5.11            70            12             1             0
      Caryn Tyson.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        806   49.66           624           161            17             4
      Steve Watkins .  .  .  .  .  .  .  .  .        225   13.86           186            31             8             0
      Vernon J. Fields .  .  .  .  .  .  .  .         21    1.29            19             1             1             0
     
     
     Governor/Lieutenant Gov. (REP)
     (Vote for One)  1
      Jim Barnett/Rosie Hansen  .  .  .  .  .         78    4.84            61            10             7             0
      Jeff Colyer/Tracey Mann.  .  .  .  .  .        525   32.55           421            96             6             2
      Kris Kobach/Wink Hartman  .  .  .  .  .        829   51.39           678           125            23             3
      Patrick "PK" Kucera/Patricia Reitz .  .         24    1.49            16             8             0             0
      Tyler Ruzich/Dominic Scavuzzo.  .  .  .          6     .37             6             0             0             0
      Ken Selzer/Jen Sanderson  .  .  .  .  .        145    8.99           102            37             6             0
      Joseph Tutera Jr./Phillip Clemente .  .          6     .37             5             1             0             0
     
     
     Secretary of State (REP)
     (Vote for One)  1
      Randy Duncan  .  .  .  .  .  .  .  .  .        267   18.43           211            47             9             0
      Keith Esau .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        180   12.42           143            35             2             0
      Craig McCullah.  .  .  .  .  .  .  .  .        280   19.32           221            45            14             0
      Scott Schwab  .  .  .  .  .  .  .  .  .        528   36.44           436            80             9             3
      Dennis Taylor .  .  .  .  .  .  .  .  .        194   13.39           149            39             6             0
     
     
     Attorney General (REP)
     (Vote for One)  1
      Derek Schmidt .  .  .  .  .  .  .  .  .      1,421  100.00         1,136           241            41             3
     
     
     State Treasurer (REP)
     (Vote for One)  1
      Jake LaTurner .  .  .  .  .  .  .  .  .      1,391  100.00         1,124           224            40             3
     
     
     Commissioner of Insurance (REP)
     (Vote for One)  1
      Vicki Schmidt .  .  .  .  .  .  .  .  .        772   51.60           606           150            13             3
      Clark Shultz  .  .  .  .  .  .  .  .  .        724   48.40           589           109            25             1
     
     
     State Senator, 13th District (REP)
     (Vote for One)  1
      Richard Hilderbrand .  .  .  .  .  .  .        870  100.00           687           163            18             2
     
     
     Kansas House of Representatives, 2nd DIST. (REP)
     (Vote for One)  1
      Kenneth Collins  .  .  .  .  .  .  .  .        135  100.00           120            10             5             0

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Republican                                               REPORT-EL45A    PAGE 003
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     Kansas House of Representatives, 4th DIST. (REP)
     (Vote for One)  1
      Trevor Jacobs .  .  .  .  .  .  .  .  .      1,304  100.00         1,036           232            32             4
     
     
     Member, State Board of Ed. DIST 9 (REP)
     (Vote for One)  1
      Jim Porter .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      1,274  100.00         1,036           199            36             3
     
     
     County Commissioner DIST.1 (REP)
     (Vote for One)  1
      Matthew J. Crystal  .  .  .  .  .  .  .        186   32.63           137            37            12             0
      Lynne D. Oharah  .  .  .  .  .  .  .  .        295   51.75           239            48             7             1
      Robert Query  .  .  .  .  .  .  .  .  .         89   15.61            78             9             2             0
     
     
     County Treasurer (REP)
     (Vote for One)  1
      Patricia S. Love .  .  .  .  .  .  .  .      1,397  100.00         1,126           233            35             3
     
     
     County Attorney (REP)
     (Vote for One)  1
      Jacqie Spradling .  .  .  .  .  .  .  .      1,282  100.00         1,036           210            33             3
     
     
     Township Clerk Drywood (REP)
     (Vote for One)  1
      Laura Krom .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         50  100.00            38            12             0             0
     
     
     Franklin Township Clerk (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          8  100.00             8             0             0             0
     
     
     Township Clerk Freedom (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  *Marjorie Brown (write in winner)    14  100.00            11             2             0             1
     
     
     Township Clerk Marion (REP)
     (Vote for One)  1
      Dan S. Ramsey .  .  .  .  .  .  .  .  .        144  100.00           129            11             4             0
     
     
     Township Clerk Marmaton (REP)
     (Vote for One)  1
      Maryetta Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .         91  100.00            72            13             6             0
     
     
     Township Clerk Millcreek (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2  100.00             2             0             0             0

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Republican                                               REPORT-EL45A    PAGE 004
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     Township Clerk Osage (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          7  100.00             5             2             0             0
     
     
     Township Clerk Pawnee (REP)
     (Vote for One)  1
      Ronald Brown  .  .  .  .  .  .  .  .  .         31  100.00            21            10             0             0
     
     
     Township Clerk Scott (REP)
     (Vote for One)  1
      Donald Banwart.  .  .  .  .  .  .  .  .        223   74.09           173            42             6             2
      Billie G. Young  .  .  .  .  .  .  .  .         78   25.91            66            11             1             0
     
     
     Township Clerk Timberhill (REP)
     (Vote for One)  1
      Jan Laughlin  .  .  .  .  .  .  .  .  .         33  100.00            25             4             4             0
     
     
     Township Clerk Walnut (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman DRYWOOD (REP)
     (Vote for One)  1
      Larry Shead.  .  .  .  .  .  .  .  .  .         51  100.00            38            13             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman FREEDOM (REP)
     (Vote for One)  1
      Lawrence O. Paddock .  .  .  .  .  .  .         55   98.21            47             6             1             1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1    1.79             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman FRANKLIN (REP)
     (Vote for One)  1
      Lynne Oharah  .  .  .  .  .  .  .  .  .         35   92.11            31             4             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          3    7.89             3             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman MARION (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         11  100.00             8             2             1             0
     
     
     Precinct Committeeman MILLCREEK (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2  100.00             2             0             0             0

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Republican                                               REPORT-EL45A    PAGE 005
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     Precinct Committeeman MARMATON (REP)
     (Vote for One)  1
      Trevor Jacobs .  .  .  .  .  .  .  .  .         92  100.00            70            15             7             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman OSAGE (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         10  100.00             8             2             0             0
     
     
     Precinct Committeeman PAWNEE (REP)
     (Vote for One)  1
      John A. Coyan .  .  .  .  .  .  .  .  .         29   96.67            19            10             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1    3.33             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman TIMBERHILL (REP)
     (Vote for One)  1
      Dan Laughlin  .  .  .  .  .  .  .  .  .         35  100.00            25             6             4             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman WALNUT (REP)
     (Vote for One)  1
      Jason Sutterby.  .  .  .  .  .  .  .  .         12  100.00             9             2             1             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman 1ST WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          9  100.00             6             2             1             0
     
     
     Precinct Committeeman 2ND WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          8  100.00             7             1             0             0
     
     
     Precinct Committeeman 3RD WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      Todd McDermed .  .  .  .  .  .  .  .  .         22  100.00            18             4             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman 4TH WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      Stuart A. Troutman  .  .  .  .  .  .  .         65   98.48            55            10             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1    1.52             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman 5TH WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      Shane A Walker.  .  .  .  .  .  .  .  .        118   99.16            94            22             2             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1     .84             1             0             0             0

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Republican                                               REPORT-EL45A    PAGE 006
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     Precinct Committeeman 6TH WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      Steven H. Armstrong .  .  .  .  .  .  .        136   99.27           105            30             1             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1     .73             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman 7TH WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      Larry Gazaway .  .  .  .  .  .  .  .  .         77   64.71            66            10             1             0
      Glenn Rash .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         40   33.61            30             8             2             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2    1.68             2             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman NORTH SCOTT (REP)
     (Vote for One)  1
      Bill Lalman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .         92  100.00            75            17             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman SOUTH SCOTT (REP)
     (Vote for One)  1
      Larry Martin  .  .  .  .  .  .  .  .  .        192  100.00           155            34             1             2
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman DRYWOOD (REP)
     (Vote for One)  1
      Vickie Shead  .  .  .  .  .  .  .  .  .         51  100.00            38            13             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman FREEDOM (REP)
     (Vote for One)  1
      Janice Seested.  .  .  .  .  .  .  .  .         52   98.11            45             5             1             1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1    1.89             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman FRANKLIN (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          7  100.00             7             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman MARION (REP)
     (Vote for One)  1
      Rachel Martin .  .  .  .  .  .  .  .  .        133   99.25           121             9             3             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1     .75             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman MILLCREEK (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1  100.00             1             0             0             0

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Republican                                               REPORT-EL45A    PAGE 007
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     Precinct Committeewoman MARMATON (REP)
     (Vote for One)  1
      April Jacobs  .  .  .  .  .  .  .  .  .         89   98.89            67            15             7             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1    1.11             0             0             1             0
     
     
     Precinct Committeewoman OSAGE (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          9  100.00             7             2             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman PAWNEE (REP)
     (Vote for One)  1
      Karen A Endicott-Coyan .  .  .  .  .  .         30   96.77            19            11             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1    3.23             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman TIMBERHILL (REP)
     (Vote for One)  1
      Jan Laughlin  .  .  .  .  .  .  .  .  .         32  100.00            23             5             4             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman WALNUT (REP)
     (Vote for One)  1
      Rebecca Sutterby .  .  .  .  .  .  .  .         12  100.00             9             2             1             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman 1ST WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          4  100.00             4             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman 2ND WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          6  100.00             6             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman 3RD WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      Maxine Simhiser  .  .  .  .  .  .  .  .         22  100.00            18             4             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman 4TH WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      Haley D. Troutman.  .  .  .  .  .  .  .         61   98.39            52             9             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1    1.61             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman 5TH WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      Jana Walker.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        118  100.00            95            21             2             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Republican                                               REPORT-EL45A    PAGE 008
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     Precinct Committeewoman 6TH WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         11  100.00             9             2             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman 7TH WARD (REP)
     (Vote for One)  1
      Patricia S. Love .  .  .  .  .  .  .  .        105   98.13            86            16             3             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2    1.87             2             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman NORTH SCOTT (REP)
     (Vote for One)  1
      Glenda Lalman .  .  .  .  .  .  .  .  .         89   98.89            74            15             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1    1.11             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman SOUTH SCOTT (REP)
     (Vote for One)  1
      Debra Martin  .  .  .  .  .  .  .  .  .        192  100.00           155            34             1             2
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Democratic                                               REPORT-EL45A    PAGE 009
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     United States House of Rep. (DEM)
     (Vote for One)  1
      Paul Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        470  100.00           383            80             6             1
     
     
     Governor/Lieutenant Governor (DEM)
     (Vote for One)  1
      Arden Andersen/Dale Cowsert  .  .  .  .         78   15.00            68            10             0             0
      Jack Bergeson/Alexander Cline.  .  .  .         22    4.23            20             1             1             0
      Carl Brewer/Chris Morrow  .  .  .  .  .         56   10.77            49             7             0             0
      Laura Kelly/Lynn Rogers.  .  .  .  .  .        159   30.58           133            23             3             0
      Joshua Svaty/Katrina Gier Lewison  .  .        205   39.42           152            49             3             1
     
     
     Secretary of State (DEM)
     (Vote for One)  1
      Brian "BAM" McClendon  .  .  .  .  .  .        470  100.00           379            84             6             1
     
     
     Attorney General (DEM)
     (Vote for One)  1
      Sarah G. Swain.  .  .  .  .  .  .  .  .        488  100.00           394            87             6             1
     
     
     State Treasurer (DEM)
     (Vote for One)  1
      Marci Francisco  .  .  .  .  .  .  .  .        475  100.00           383            86             5             1
     
     
     Commissioner of Insurance (DEM)
     (Vote for One)  1
      Nathaniel McLaughlin.  .  .  .  .  .  .        482  100.00           385            90             6             1
     
     
     State Senator, 13th District (DEM)
     (Vote for One)  1
      Bryan Hoffman .  .  .  .  .  .  .  .  .        326  100.00           253            69             3             1
     
     
     Kansas House of Representatives, 2nd DIST. (DEM)
     (Vote for One)  1
      Adam J. Lusker Sr.  .  .  .  .  .  .  .         31  100.00            30             1             0             0
     
     
     Kansas House of Representatives, 4th DIST. (DEM)
     (Vote for One)  1
      Lawrence Forbach .  .  .  .  .  .  .  .        452  100.00           359            86             6             1
     
     
     Member, State Board of Ed. DIST 9 (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         52  100.00            43             7             2             0

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Democratic                                               REPORT-EL45A    PAGE 010
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     County Commissioner DIST. 1 (DEM)
     (Vote for One)  1
      Clinton L. Walker.  .  .  .  .  .  .  .        160  100.00           132            25             3             0
     
     
     County Treasurer (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         34  100.00            29             4             1             0
     
     
     County Attorney (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         32  100.00            26             5             1             0
     
     
     Township Clerk Drywood (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Township Clerk Franklin (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1  100.00             1             0             0             0
     
     
     Township Clerk Freedom (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2  100.00             2             0             0             0
     
     
     Township Clerk Marion (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1  100.00             1             0             0             0
     
     
     Township Clerk Marmaton (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          3  100.00             1             1             1             0
     
     
     Township Clerk Millcreek (DEM)
     (Vote for One)  1
      Angela Nading .  .  .  .  .  .  .  .  .         20  100.00            14             6             0             0
     
     
     Township Clerk Osage (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1  100.00             1             0             0             0
     
     
     Township Clerk Pawnee (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Democratic                                               REPORT-EL45A    PAGE 011
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     Township Clerk Scott (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          7  100.00             7             0             0             0
     
     
     Township Clerk Timberhill (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2  100.00             2             0             0             0
     
     
     Township Clerk Walnut (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman DRYWOOD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman FREEDOM (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2  100.00             2             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman FRANKLIN (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1  100.00             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman MARION (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1  100.00             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman MILLCREEK (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          5  100.00             3             2             0             0
     
     
     Precinct Committeeman MARMATON (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2  100.00             1             1             0             0
     
     
     Precinct Committeeman OSAGE (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2  100.00             2             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman PAWNEE  (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS

                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Democratic                                               REPORT-EL45A    PAGE 012
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     Precinct Committeeman TIMBERHILL (DEM)
     (Vote for One)  1
      Clinton L. Walker.  .  .  .  .  .  .  .         10  100.00            10             0             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman WALNUT (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman 1ST WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1  100.00             0             1             0             0
     
     
     Precinct Committeeman 2ND WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          7  100.00             6             1             0             0
     
     
     Precinct Committeeman 3RD WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman 4TH WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2  100.00             2             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman 5TH WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1  100.00             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman 6TH WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          3  100.00             1             2             0             0
     
     
     Precinct Committeeman 7TH WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          7  100.00             6             0             1             0
     
     
     Precinct Committeeman NORTH SCOTT (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          5  100.00             5             0             0             0
     
     
     Precinct Committeeman SOUTH SCOTT (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          3  100.00             3             0             0             0

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Democratic                                               REPORT-EL45A    PAGE 013
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     Precinct Committeewoman DRYWOOD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman FREEDOM (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2  100.00             2             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman FRANKLIN (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1  100.00             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman MARION (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1  100.00             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman MILLCREEK (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          4  100.00             2             2             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman MARMATON (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1  100.00             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman OSAGE (DEM)
     (Vote for One)  1
      Jacqueline D. Prettyman.  .  .  .  .  .         14   93.33            12             2             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          1    6.67             1             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman PAWNEE (DEM)
     (Vote for One)  1
      Shirley J. Palmer.  .  .  .  .  .  .  .         15  100.00            10             4             0             1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman TIMBERHILL (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2  100.00             2             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman WALNUT (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman 1ST WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          3  100.00             1             2             0             0

SUMMARY REPT-GROUP DETAIL                          2018 PRIMARY                                       OFFICIAL RESULTS
                                                        BOURBON COUNTY, KANSAS
                                                        AUGUST 7, 2018
     RUN DATE:08/16/18 11:16 AM                         Democratic                                               REPORT-EL45A    PAGE 014
                                                  TOTAL VOTES     %    ELECTION DAY    EARLY VOTE   PROVISIONAL   ADV.GRP.3&4
     
     Precinct Committeewoman 2ND WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          7  100.00             6             1             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman 3RD WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman 4TH WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      Kathy Dancer  .  .  .  .  .  .  .  .  .         34   94.44            28             6             0             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2    5.56             2             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman 5TH WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          2  100.00             1             1             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman 6TH WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      Donna Wilson  .  .  .  .  .  .  .  .  .         45  100.00            25            19             1             0
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          0                     0             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman 7TH WARD (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          5  100.00             4             0             1             0
     
     
     Precinct Committeewoman NORTH SCOTT (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          5  100.00             5             0             0             0
     
     
     Precinct Committeewoman SOUTH SCOTT (DEM)
     (Vote for One)  1
      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .          3  100.00             3             0             0             0
     
     
     CANVASSED CERTIFIED ELECTION RESULTS
     _____________________,Chairman
     _____________________, Commissioner
     _____________________, Commissioner
     
     ________________________,
     Kendell Mason,
     County Clerk & Elections Officer
     E

 

 

 

NOTICE OF PRIMARY ELECTION

August 7, 2018

 

In compliance with K.S.A. 25-209, and the Primary Election Laws of the State of Kansas, I submit herewith the list of National, State and District Candidates certified to me by the Secretary of State, and the list of those filed as candidates in Bourbon County in the forthcoming Primary Election to be held, Tuesday, August 7th, 2018.

And, I hereby give further notice that the election will be held in the voting places listed below in Bourbon County, Kansas, and that the polls will be opened and closed at the regular time specified by law for the conduct of elections. All precincts in the county will open at 7:00 am and will close at 7:00 pm.

Residents living in the City of Fort Scott vote at the following locations:                                                      Residents living out in the County vote at the following locations:

1st Ward                                             Community Christian Church                                                              

2nd Ward                                            Grace Baptist Church                                                                               

3rd Ward                                             Grace Baptist Church                                                                            

4th Ward                                             Community Christian Church                                                                  

5th Ward                                             Community Christian Church                                                                  

6th Ward                                             Community Christian Church                                                                  

7th Ward                                             Grace Baptist Church  

DRYWOOD                                         Grace Baptist Church

FRANKLIN                                           Mapleton Community Building

FREEDOM                                           Fulton Community Building

EAST MARION                                  Uniontown City Hall

WEST MARION                                 Bronson Community Building

MARMATON                                       Redfield City Hall

MILLCREEK                                       Redfield City Hall

OSAGE                                              Fulton Community Building

PAWNEE                                           Redfield City Hall

NORTH SCOTT                                Community Christian Church

SOUTH SCOTT                                Grace Baptist Church

TIMBERHILL                                      Mapleton Community Building

WALNUT                                            Uniontown City Hall

United States House of Representatives, 2nd District (vote for one)

Paul Davis P.O. Box 944 Lawrence 66044 Democratic

Vernon J. Fields 15424 Pin Oak Drive Basehor 66007 Republican  

Steve Fitzgerald P.O. Box 702 Leavenworth 66048 Republican

Kevin Jones P.O. Box 711 Wellsville 66092 Republican 

Doug Mays

Dennis Pyle P.O. Box 82 Hiawatha 66434 Republican

Caryn Tyson P.O. Box 191 Parker 66072 Republican 

Steve Watkins 6021 SW 29th St, Ste A Box 150 Topeka 66614 Republican      

Governor/Lt. Governor (vote for one pair)

Arden Andersen/Dale Cowsert P.O. Box 274 Olathe 66051 Democratic

Jack Bergeson/Alexander Cline 5019 N. Osprey Cir Wichita 67219 Democratic

Carl Brewer/Chris Morrow P.O. Box 1534 Wichita 67201 Democratic

Laura Kelly/Lynn Rogers P.O. Box 2098 Topeka 66601 Democratic

Joshua Svaty/Katrina Gier Lewison 2348 SW Topeka Topeka 66604 Democratic   

Jim Barnett/Rosie Hansen P.O. Box 4584 Topeka 66604 Republican

Jeff Colyer/Tracey Mann 715 SW Harrison St, Ste 2 Topeka 66603 Republican

Kris Kobach/Wink Hartman P.O. Box 1993 Topeka 66601 Republican

Patrick “PK” Kucera/Patricia Reitz P.O. Box 861118 Shawnee 66286 Republican

Tyler Ruzich/Dominic Scavuzzo 2223 W. 73rd Terr. Prairie Village 66208 Republican

Ken Selzer/Jen Sanderson 13725 Metcalf Ave. #358 Overland Park 66223 Republican

Joseph Tutera Jr./Phillip Clemente 6600 Indian Lane Mission Hills 66208 Republican                                 

Secretary of State (vote for one)                                                     

Brian “BAM” McClendon 1200 Oread Avenue, #703 Lawrence 66044 Democratic   

Randy Duncan P.O. Box 2296 Salina 67401 Republican                                             

Keith Esau 11702 S. Winchester St. Olathe 66061 Republican

Craig McCullah 3333 NW Dawdy Ct. Topeka 66618 Republican

Scott Schwab 14953 W 140th Terr. Olathe 66062 Republican

Dennis Taylor 3934 S.W. Wanamaker Rd, Topeka 66610 Republican

Attorney General (vote for one)

Sarah G. Swaim 112 Lawrence Avenue Lawrence 66049 Democratic

Derek Schmidt P.O. Box 804 Independence 67301 Republican

State Treasurer (vote for one)

Marci Francisco 1101 Ohio Lawrence 66044 Democratic

Jake LaTurner P.O. Box 67177 Topeka 66667                                                                                      

Commissioner of Insurance (vote for one)                                                    

Nathaniel McLaughlin 2731 N. 72nd Terrace Kansas City 66109 Democratic

Vicki Schmidt 5906 SW 43rd CT Topeka 66610 Republican

Clark Shultz 707 Washington Cir. Lindsborg 67456 Republican

Kansas Senate, 13th District (vote for one)
Bryan Hoffman 370 N. 250th St. Mulberry 66756 Democratic

Richard Hilderbrand 10337 SE 107th Terr. Galena 66739 Republican 

Kanas House of Representatives, 2nd District (vote for one)

Adam J. Lusker Sr. 452 S. 210th St. Frontenac 66763 Democratic

Kenneth Collins 102 E. 1st Street Mulberry 66756 Republican

Kansas House of Representatives, 4th District (vote for one)                                       

Lawrence Forbach 305 Dement Street Mound City 66056 Democratic

Trevor Jacobs 1927 Locust Rd Fort Scott 66701 Republican

Member, State Board of Education, 9th District (vote for one) 

Jim Porter 501 S. 7th Fredonia 66736 Republican                                      

                                                                                                                                       

County Commission District #1 (vote for one)                              

Clinton L. Walker 1999 105th St. Mapleton 66754 Democratic

 Lynne D. Oharah 2120 95th St. Uniontown 66779 Republican

Matthew J. Crystal 1970 Hwy 7 Fort Scott 66701 Republican

Robert Query 2149 Hwy 54 Fort Scott 66701 Republican

County Attorney (vote for one)

Jacqie Spradling P.O. Box 576 Spring Hill 66083 Republican 

County Treasurer (vote for one)       

Patricia S. Love 901 Shepherd St. Fort Scott 66701 Republican
                   

Drywood Township Clerk (vote for one)

Laura Krom 2361 Fern Rd Fort Scott 66701 Republican  

Franklin Township Clerk (vote for one)

No Candidates Filed         

Freedom Township Clerk (vote for one)       

No Candidates Filed 

Marion Township Clerk (vote for one)                                                   

Dan S. Ramsey 331 Juniper Rd Uniontown 66779 Republican

Marmaton Township Clerk (vote for one) 

Maryetta Hixon 1255 124th St. Redfield 66769 Republican

Millcreek Township Clerk (vote for one)                                          

Angela Nading 1474 Tomahawk Rd Fort Scott 66701 Democratic

 Osage Township Clerk (vote for one)     

No Candidates Filed

Pawnee Township Clerk (vote for one)

Ronald Brown 1269 Birch Rd Fort Scott 66701 Republican

Scott Township Clerk (vote for one)                                                                            

Bille G. Young 2371 Maple Rd Fort Scott 66701 Republican

Donald Banwart 982 Hwy 69 Fort Scott 66701 Republican

Timberhill Township Clerk (vote for one)   

Jan Laughlin 2275 105th St. Mapleton 66754 Republican

Walnut Township Clerk (vote for one)

No Candidates Filed  

Precinct Committeeman & Committeewoman to be Elected (vote for one Committeeman and vote for one committeewoman)

 1st Ward Committeeman/Committeewoman

No Candidates Filed                                      

2nd Ward Committeeman/Committeewoman

No Candidates Filed                                              

3rd Ward Committeeman/Committeewoman                                

Todd McDermed 110 S. Broadway Fort Scott 66701 Republican    

Maxine Simhiser 216 S. Little Fort Scott 66701 Republican

4th Ward Committeeman/Committeewoman

Kathy Dancer 820 S. National Ave. Fort Scott 66701 Democratic

Stuart A. Troutman 1406 S. Main Fort Scott 66701 Republican

Haley D. Troutman 1406 S. Main Fort Scott 66701 Republican

5th Ward Committeeman/Committeewoman

Shane A. Walker 1123 Burke St. Fort Scott 66701 Republican

Jana Walker 1123 Burke St. Fort Scott 66701 Republican

6th Ward Committeeman/Committeewoman

Steven H. Armstrong 806 Meadow Ln Fort Scott 66701 Republican

Donna Wilson 1223 S. Judson St. Fort Scott 66701 Democratic            

7th Ward Committeeman/Committeewoman

Glenn Rash 906 Emmert St. Fort Scott 66701 Republican

Larry Gazaway 619 S. Wilson St. Fort Scott 66701 Republican

Patricia S. Love 901 Shepherd St. Fort Scott 66701 Republican

Drywood Committeeman/Committeewoman

Larry Shead 2468 Cavalry Rd Garland 66741 Republican

Vicki Shead 2468 Cavalry Rd Garland 66741 Republican                                    

Franklin Committeeman/Committeewoman

Lynne D. Oharah 2120 95th St. Uniontown 66779 Republican

Freedom Committeeman/Committeewoman

Lawrence O. Paddock 608 Cedar St. Fulton 66738 Republican

Janice Seested 2330 215th St Fort Scott 66701 Republican

Marion Committeeman/Committeewoman

Rachel Martin 1058 Hackberry Rd Redfield 66769 Republican                                        

Marmaton Committeeman/Committeewoman

Trevor Jacobs 1927 Locust Rd Fort Scott 66701 Republican

April Jacobs 1927 Locust Rd Fort Scott 66701 Republican

Millcreek Committeeman/Committeewoman

No Candidates Filed                                   

Osage Committeeman/Committeewoman

Jacqueline D. Prettyman 2425 Wagon Rd Fort Scott 66701 Democratic  

Pawnee Committeeman/Committeewoman                                                                                    

John A. Coyan 1635 Fern Rd Fort Scott 66701 Republican

Karen A. Endicott-Coyan 1635 Fern Rd Fort Scott 66701 Republican

Shirley J. Palmer 1862 Eagle Rd Fort Scott 66701 Democratic

North Scott Committeeman/Committeewoman

Bill Lalman 2047 Native Rd Fort Scott 66701 Republican

Glenda Lalman 2047 Native Rd Fort Scott 66701 Republican

South Scott Committeeman/Committeewoman

Larry Martin 2141 Ironwood Dr Fort Scott 66701 Republican

Debra Martin 2141 Ironwood Dr Fort Scott 66701 Republican

Timberhill Committeeman/Committeewoman              

Clinton L. Walker 1999 105th Mapleton 66754 Democratic

Dan Laughlin 2275 105th Mapleton 66754 Republican

Jan Laughlin 2275 105th Mapleton 66754 Republican

Walnut Committeeman/Committeewoman

Jason Sutterby 148 Hwy 39 Savonburg 66772 Republican

Rebecca Sutterby 148 Hwy 39 Savonburg 66772 Republican

                                       

Precinct Committeeman & Committeewoman will be elected at the Primary: therefore there will be a write-in line for Committeepersons even if a candidate has filed for that office.

All other offices are nominations; therefore there will only be a write-in line if there are no candidates that have filed for that office.

I, Kendell Mason, County Clerk/County Election Officer of Bourbon County, Kansas, do hereby certify that the above named persons are the candidates to be voted on in the Primary Election, Tuesday, August 7th, 2018..

 

 

Kendell Mason,

Bourbon County Election Officer

 

 

 

RESOLUTION 07-18

BOURBON COUNTY, KANSAS

2018 Primary Election Information

 

A Primary Election will be held Tuesday, August 7th, 2018

   Candidate Filing Deadline is Noon, Friday, June 1st, 2018

Candidates for the following offices will be nominated by each
political party which has qualified to participate
in the Primary Election:

 

One Candidate for U.S. Representative, 2nd District

One pair of Candidates for Governor/Lt. Governor

One Candidate for Secretary of State

One Candidate for Attorney General

One Candidate for State Treasurer

One Candidate for Commissioner of Insurance

One Candidate for State Senator, District 13 (for the remainder of the Unexpired Term)

One Candidate for State Representative, 2nd District

One Candidate for State Representative, 4th District

One Candidate for Member, State Board of Education, 9th District

One Candidate for County Attorney (for the remainder of the unexpired term)

One Candidate for County Treasurer (for the remainder of the unexpired term)

One Candidate for County Commissioner, 1st District

One Candidate for Township Clerk of Drywood Township

One Candidate for Township Clerk of Franklin Township

One Candidate for Township Clerk of Freedom Township

One Candidate for Township Clerk of Marion Township

One Candidate for Township Clerk of Marmaton Township

One Candidate for Township Clerk of Millcreek Township

One Candidate for Township Clerk of Osage Township

One Candidate for Township Clerk of Pawnee Township

One Candidate for Township Clerk of Scott Township

One Candidate for Township Clerk of Timberhill Township

One Candidate for Township Clerk of Walnut Township

The following officers will be elected in each political party which has qualified to
participate in the Primary Election:

One Precinct Committeeman in each Precinct

One Precinct Committeewoman in each Precinct

I, Kendell Mason, County Clerk/County Election Officer of Bourbon County, Kansas, do hereby
certify that the above offices will be voted on in the Primary Election,
Tuesday August 7th, 2018.

Kendell Mason,

Bourbon County
Election Officer

 

  All of the polling places will be open on Election Day from 7:00 am – 7:00 pm.  The polling places in Bourbon County are as follows:

 

CITY OF FORT SCOTT

                         1st Ward                  Community Christian Church

                         2nd Ward                 Grace Baptist Church

                         3rd Ward                 Grace Baptist Church

                         4th Ward                  Community Christian Church

                         5th Ward                  Community Christian Church

                         6th Ward                  Community Christian Church

                         7th Ward                  Grace Baptist Church

TOWNSHIPS

                         DRYWOOD               Grace Baptist Church

                         FRANKLIN               Mapleton Community Bldg

                         FREEDOM                Fulton Community Bldg

                         EAST MARION          Uniontown City Hall

                         WEST MARION         Bronson Community Bldg

                         MARMATON             Redfield City Hall

                         MILLCREEK              Redfield City Hall

                      OSAGE                   Fulton Community Bldg

                         PAWNEE                  Redfield City Hall

                         NORTH SCOTT        Community Christian Church

                         SOUTH SCOTT         Grace Baptist Church

                         TIMBERHILL             Mapleton Community Bldg

                         WALNUT                 Uniontown City Hall

 

 

                

 

                

 

 

 

 

Not sure if you're registered to vote or where to vote?
 
Effective July 28, 2009, you may register to vote online, through the Kansas Secretary of State's website.
Check your voter registration status, the location of your polling place and view a sample ballot at VoterView by the Secretary of State.
 
The County Clerk is elected in November of Presidential Election years to a term of four years.  There are no term limits to this elected office.
The Bourbon County Clerk/Election Officer is responsible for a wide range of things under Kansas Law.  Some of those are listed here.

Advance Voting is available prior to each election.  You may advance vote in one of two ways:  By mail, by filing an application for a ballot to be mailed to you   OR   in-person, beginning at least one week prior to any election.

 

Bourbon County Clerk Duties:
bullet
Serves as Secretary to the Board of County Commissioners; attends Commission meetings; prepares and posts agendas and keeps meeting minutes; maintains proceedings of Commission meetings, including all contracts and agreements entered into by the County.
bullet
Prepares annual budgets for most townships and fire districts and all cemeteries, watersheds and light districts in the County.
bullet
Receives and compiles all budgets submitted by County entities, cities, townships, the community college, school districts, and all special districts. 
bullet
Compiles, calculates, and prepares tax levies.   2002200320042005200620072008200920102011
bullet
Prepares real estate, personal property, and state assessed tax roll, including special assessments, and certifies to County Treasurer.
bullet
Accumulates and files a bonded indebtedness report for all taxing entities in the County. 
bullet
Carries out all elections and certifies to the Secretary of State; maintains voter database; accepts filings for public office; keeps financial statements of expenses from county, city, school district candidates. 
bullet
Provides Accounts Payable and Payroll functions for all County departments; receives all claims filed against the County. 
bullet
Provides checks and balance to property transfers, motor vehicle collections and Treasurer's daily ledger activities.
bullet
Serves as the County Freedom of Information Officer. 
bullet
Maintains fixed asset inventory for the County.
bullet
Provides assistance to County residents in preparing Homestead Property Tax Refund  and Food Sales Tax Applications for the Kansas Department of Revenue
bullet
Issues Cereal Malt Beverage Licenses to establishments outside the city limits and issues Firework Permits to stands throughout the County for 4th of July week. 
bullet
Issues Kansas Wildlife and Park permits.